Büyükada Fayton ve Bisiklet Turları – Adayı Faytonla mı Gezmeli Bisikletle mi?

 

Büyükada Fayton Turları ve Bisikletler İle Ada Gezisi!

Büyükada fayton ve bisiklet turları ile bilinir. Büyükada’ya gelen herkes ya faytona biner ya da bisiklet kiralar. Her birinin tadı ayrı güzeldir. Büyükada’yı baştan sonra gezme imkanı sunan Büyükada fayton turları ve bisiklet turu adada eğlenceli vakit geçirmenizi sağlar.

Öncelikle Büyükada’da kalmayı planlıyorsanız adaya varır varmaz eşyalarınızı Büyükada otel odalarınıza bırakmanız gerekecektir. Ancak günübirlik ada yolcusu iseniz ağır çantalar hazırlamamalısınız. Büyükada fayton turu sırasında rahat olsanız da bisiklet sürmede zorlanabilirsiniz.

Bir Klasik Faytonla Büyükada – Eğlenceli Fayton Turları

Büyükada’da motorlu taşıt kullanımı yasak olduğu için ulaşım yalnızca fayton ve bisikletle gerçekleşir. Adayı faytonla gezmeyi planlıyorsanız iyi bir pazarlıkçı olmanızda fayda var. Büyükada fayton turları atların bulunduğu meydandan başlayarak adanın önemli yerlerini çembere alan bir gezi rotasına sahiptir.

Büyükada fayton turları büyük tur ve küçük tur olarak ikiye ayrılır. Fayton kiralama sırasında verdiğiniz ücret tur boyutuna göre değişmektedir. Küçük tur 1 saat sürerken, büyük tur 1 buçuk saat sürmektedir. Büyükada fayton turları sırasında:

 

gibi önemli yerleri görürsünüz.

Büyükada fayton turları, faytonların sizi aldığı noktada sonlanır. Herhangi bir durak olmayacağı için fotoğraf çekmek istiyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız.

Büyükada Fayton Tarifesi – Büyükada Fayton Fiyatları

Büyükada fayton tarifesi, Adalar Belediyesi tarafından her sene başında belirleniyor. Fayton kiralama turların kapsamına göre ücretlendiriliyor. Fayton turları ile Büyükada’da gezilecek yerler hızlı bir şekilde görülmüş oluyor. Büyükada fayton kiralama ücretleri yıllık olarak belilendiği için farklı tarifeler görmek mümkün olmuyor.

4 – 6 kişi kapasiteli faytonlarla yapılan Büyükada fayton turu adayı ekonomik şekilde gezmek isteyen arkadaş grupları için avantajlı oluyor.

Büyükada fayton fiyatları ve adalar fayton turları durakları ise şöyle:

HAREKETGİDECEĞİ YERÜCRET
 Araba Meydanı Kaymakamlık 8,00 TL
 Araba Meydanı Kumsal ve Civarı 9,00 TL
 Araba Meydanı Nedim Dorsal, Şemsi Mol.Çarkıfelek Seferoğlu Çankaya sonuna kadar – Nakibey (Plaj) – Mimoza Sokak 11,50 TL
 Araba Meydanı Nakibey (Plaj) – Mimoza Sokak Maden Karakolu – Maden Bakkal 14,00 TL
 Araba Meydanı Nizam Evler Sonu 16,00 TL
 Araba Meydanı Maden Evler Sonu 18,00 TL
 Araba Meydanı Güzel Sanatlar – Kadıyoran Caddesi 19,00 TL
 Araba Meydanı Karadağ – Misak Sokak – Cami Çıkmazı 19,00 TL
 Araba Meydanı Türk Mezarlığı 22,00 TL
 Araba Meydanı Dil Burnu (Piknik Alanı) 26,00 TL
 Araba Meydanı Aşıklar – Yörükali (Plaj) 26,00 TL
 Araba Meydanı Türkoğlu 24,00 TL
 Araba Meydanı Lunapark – Mavi Kulüp – Orman Kampı 29,00 TL
 Araba Meydanı Yıldırım Spor Tesisleri 20,00 TL
 Araba Meydanı Ayanikola Gazinosu 21,00 TL
 Araba Meydanı Prenses Plajı 34,00 TL
 Araba Meydanı Küçük tur – Viranbağ Gazinosu ( Short Tour) 67,00 TL
 Araba Meydanı Büyük tur ( long tour takes 70-75 minutes) 79,00 TL

Bisiklet Turları İle Adayı Keşfediyoruz!

Büyükada bisiklet turu hem kondisyonunuzu artıracak hem de keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayacak. Yalnız adanın yokuşlarının fazla olduğunu unutmamanız gerek. Adanın tepelerine tırmanmak özellikle yaz sezonunda sizleri yorabilir.

Büyükada bisiklet kiralama fiyatları genellikle birbirinin aynıdır. Eğer bisiklet kiralama fiyatları size fazla geliyorsa kendi bisikletinizle adaya gelebilirsiniz. Şehir Hatları bisikletleri ile yolculuk edenler için uygun alanlar sunuyor. Ancak yine de Büyükada’da adım başı bisiklet kiralama dükkanlarının olduğunu unutmayın. Büyükada bisiklet turu için kiralayacağınız bisikletin dayanıklı olduğundan da emin olun.

 

Büyükada bisiklet kiralama açısından zengin olsa da bisiklet turları için hazırlanan güzergahlar açısından çok zengin değildir. Aslında belirlenen herhangi bir bisiklet turu güzergahı yoktur. Bisikletçiler faytonları takip ederek sürüş yaptıkları için kazalar ve yaralanmalar kaçınılmaz oluyor. Büyükada bisiklet turu için alternatif bir rota verecek olursak: İsterseniz 14 kilometrelik büyük turu ya da 12 kilometrelik küçük turu tercih edebilirsiniz. Büyükada bisiklet turu güzergahı:

Adalar Arasında Ulaşım

Adalar arasında motorlar ve vapurlarla geçiş sağlanmaktadır. Tarifeleri inceleyebileceğiniz iskeleden saatler hakkında bilgi alabilirsiniz. Bir adadan diğerine kolaylıkla geçebilir aynı gün içinde tüm prens adalarına ayak basmış olabilirsiniz. Ada içinde de bildiğiniz üzere bisiklet kiralama ve fayton turları ile gezilerinizi yapabilirsiniz.

Büyükada’da Evcil Hayvanlarla Turlar

Büyükada’ya evcil hayvanınızla gelebilir ve adada dolaşabilirsiniz. Ancak ulaşım seferlerinde belirli kurallara uyma zorunluluğunuz var. Örneğin:

  • Kafeste taşınmalıdır.
  • Ağız tasması takılmalıdır.
  • Teknede yalnızca açık alanda seyahat edebilir.
  • Eldiven ve torba kağıt bulundurmalı, bunları çöpe atmalısınız.

 

Aya Nikola mevkiinde müze civarında Köpek barınağı vardır. Terkedilmiş, sahipsiz köpeklerle dolu barınağa rica ederseniz köpeğinizi emanet edebilir daha rahat gezebilirsiniz. Büyükada fayton turu sırasında ise yanınıza alabilirsiniz.

Dilerseniz Büyükada fayton turları, dilerseniz bisiklet turları ile keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Adanın doğası ve tarihi güzellikleri sizi büyülerken unutulmaz anılara sahip olursunuz…

Adada konforlu bir konaklama içinse Büyükada otelleri fırsatlarını değerlendirin, ufak bir kaçamağa hayır demeyin…

 

BU YAZIYI DEĞERLENDİR!
[Toplam: 27 Ortalama: 2.5]
BU YAZIYA EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Beğendim
  • Mutlu Oldum
  • Üzüldüm
  • Kızdım
  • Sıkıldım
  • Korktum