Büyükada Hava Durumu ve İklimi – Adaya Gidecekler Dikkat!

 

Büyükada İklimi ve Bitki Örtüsü – Ortalama Sıcaklık Değerleri

Büyükada da dahil olmak üzere Prens adalarının tamamı İstanbul hava koşullarına oranla daha ılıman iklime sahiptir. Büyükada hava durumu tahminleri ile yola çıktığınızda gezinizi riske atmamış olursunuz.

Büyükada’da yaz sezonunda hava genellikle açık olsa da ara ara yağış görülebilir. Eylül-Ekim gibi sonbahar ayları adaların en güzel zamanıdır. Ara ara yağışlar görülse de Büyükada hava durumu sıcaklık değerleri 25 °C civarında seyreder. Aralık ayından Mart ayına kadarki dönemde sert Kuzey rüzgarları sıcaklığı oldukça düşürse de ada her mevsim gezmeye elverişlidir. Bahar aylarında yemyeşil bir tatil cennetine dönüşür ve en çok ziyaretçiyi bu aylarda ağırlar.

Büyükada 5 günlük hava durumu tahmini için tıklayın.

Büyükada’da Sonbahar ve Kış Sıcaklık Değerleri

Büyükada’da sonbahar hava durumu genellikle yağışlı ve soğuktur. Yaprakların dökülmeye başlamasıyla birlikte bölgede rüzgarlar da hakim olur. Büyükada sonbahar sıcaklık değerleri 5 derece ile 10 derece arasında seyreder.

Genelde kış mevsimi Balkanlardan esen karayelin etkisi altında geçer. Kışın ara sıra da doğu rüzgarlarının estiği Büyükada’ da mayıs ayından itibaren Karadeniz üstünden gelen meltem rüzgarları eser. Kış mevsiminde ayrı bir güzelliğe sahip olan Büyükada, sömestr ve yılbaşı tatilleri için idealdir. Büyükada hava durumu kışın oldukça soğuk değerlere sahiptir.

Büyükada’da İlkbahar ve Yaz Sıcaklık Değerleri

Büyükada ilkbaharda birlikte yeşillenmeye başlar. Dolayısıyla Büyükada sıcaklık değerleri artar. Mevsim yağışları da görülen Büyükada’da, yaz mevsimi ise çok sıcak olmamakla birlikte ideal hava sıcaklıklarına sahiptir.

Yaz geceleri serin ve tatlı bile esintiyle geçen Büyükada ilkbahar, sonbahar ve kış aylarında ılık lodos esintileri olur. Büyükada’ya gelirken yaz aylarında yanınızda üşümenizi engelleyecek giysiler getirmenizde fayda var.

Büyükada Egzotik Bitkiler – Ada İklimi Rengarenk!

Büyükada’nın hava durumu ve yıllık sıcaklık değerleri, bulunduğu coğrafi konum, Ada’nın tamamında özelikle de yerleşim yerlerindeki bahçelerde, parklarda hatta yol kenarlarında bile çeşitli egzotik bitkilerle karşılaşmanızı sağlar. Tarihi villaların birçoğunun bahçesi bu değişik türlerdeki çiçeklerle kaplıdır. Büyükada’da Türkiye iklim koşullarına özgü çiçeklerin yanı sıra:

 • Uzakdoğu’nun mistik çiçekleri
 • Güney Amerika’ya özel çiçekler

de görülür. Japon çiçeklerinin birçoğu özellikle villa bahçelerinde özenle yetiştirilir. Doğa fotoğrafçıları için Büyükada iklimi kaçırılmayacak fotoğraf kareleri hazırlamaktadır.

 

Büyükada Hava Durumu – Yıllık Meteorolojik Ortalamalar

Büyükada hava durumu yıl içerisinde aşırı dalgalanma göstermez ancak ada olmasından dolayı denizden gelen sıcak ve soğuk rüzgarlardan etkilenir. Büyükada sıcaklık ve hava durumu değerleri:

 • Deniz Suyu Sıcaklık: 22 °C (Yaz ölçümü)
 • Ölçülen en düşük sıcaklık: -16 °C
 • Ölçülen en yüksek sıcaklık: Gündüz 28 °C – Gece: 20 °C (yaz aylarında)
 • En çok yağış alan ay: Eylül 2. Haftası ve Ekim ayının ilk yarısı
 • En az yağış alan ay: Ağustos
 • Yağış: Mevsim normalleri

Büyükada hava durumuna bakarak Büyükada tatil planlarınızı ve Büyükada otel rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz. Adanın en güzel zamanları olan sonbahar ve ilkbahar aylarında erken rezervasyonlarla tatilinizi ekonomik hale getirebilirsiniz. Büyükada otelleri olarak Büyükada’yı ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz…

 

BU YAZIYI DEĞERLENDİR!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
BU YAZIYA EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid