Büyükada’da Fotoğraf Çekmek İsteyenlere 10 Öneri

 

Büyükadada Fotoğraf Çekilecek Yerler

Prens adalarının en büyüğü ve ihtişamlısı olan Büyükada fotoğrafçıların değerli arka planlarından biridir. Büyükada’da fotoğraf çekmek adeta tek başına sergi açacak kadar fotoğrafı bir arada bulmaktır. Fotoğraf turları ve fotoğrafçılar için vazgeçilmez lokasyonlardan biri olan Büyükada’da yaz-kış büyüleyici manzaralar fotoğraf karelerine takılmaktadır. Büyükada’da fotoğraf çekilecek yerler amatör ve profesyonel fotoğrafçıların kendilerini geliştirmelerini sağlayacaktır.

Büyükada Fotoğraf Çekimleri İçin En Uygun 10 Yer

Büyükada fotoğraf çekimi için unutulmaz manzaralarla sizleri karşılıyor. İster amatör ister profesyonel olun adada her anınız kartpostala dönüşecek. Büyükada’da fotoğraf çekerken kendinizi yüzyıllar öncesindeymiş gibi hissedeceksiniz.

Büyükada, fotoğrafçılara tarihi mekanlar ve doğal güzellikler açısından çeşitlilik sunuyor. Adaya adım atar atmaz İstanbul manzarası sizleri karşılıyor. Gün batımında fotoğraf çekmek isteyenlerin dönüş yollarında tekrar sahilde durmaları gerekiyor. Adanın iç kısımlarında ise tarihi köşkler ve bu köşklerin çiçekli bahçeleri siyah beyaz fotoğraflar için uygun zemin oluşturuyor. Fotoğraf yolculuğunun devamında ise sizleri daha önce keşfetmediğiniz güzellikler bekliyor.

Büyükada’da fotoğraf çekmek isteyenler için adanın eşsiz coğrafyasından seçtiğimiz güzellikler ise:

 1. Eski köşkler ve bahçelerindeki ender görülen egzotik çiçekler
  Büyükada’da fotoğraf çekmek isteyenler için ilk önerimiz köşkler ve bahçeler olacak. Geçmişte devlet adamlarının ve ünlü sanatçıların yaşadığı köşkleri dışarıdan ve içeriden fotoğraflayarak Büyükada fotoğraf turu nimetlerinizi toplamaya başlayabilirsiniz.
 2. Büyükada tepeleri
  Büyükada Yüce Tepe ve İsa Tepesi adayı tüm güzelliği ile ortaya koyuyor. Büyükada fotoğraf çekimleri için de bu iki tepe fotoğrafçılara doğal manzaraları ile adeta şölen sunuyor. Tripodunuzu alarak siz de bu tepelerde panoramik ve manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.
 3. Deniz manzaraları
  Büyükada adı üstünde bir ada olmasının getirisi ile manzara fotoğrafçılığı için fotoğrafçılara sayısız an sunuyor. Yakamozları, kayıkların ve gemilerin denizde oluşturduğu görüntüyü fotoğraflamak ise sizin yaratıcılığınıza kalıyor.
 4. Uzaktan İstanbul ışıkları
  Adanın belki de en güzel yanı İstanbul’u izlemek olsa gerek. Romantik İstanbul manzarasını aynı zamanda makinenizin deklanşörüne basarak ölümsüzleştirebilirsiniz. Büyükada’da fotoğraf çekmek sizlere keyifli anılar da kazandıracaktır.
 5. Diğer prens adalarının adadan görünümü
  Marmara Denizi’ndeki adaların her biri birbirinden güzel. Büyükada tepelerine çıkarak diğer adaları fotoğraf karelerinize yansıtabilirsiniz. Büyükada fotoğraf turları ile diğer adalarda da fotoğraf çekme şansına erişirsiniz.
 6. Yokuşlu Büyükada sokakları
  Büyükada yokuşlarıyla da meşhur. Sağlı sollu tarihi yapıların sıralandığı yokuşların başından ve sonundan değişik kompozisyonlar kurarak fotoğraf çekebilirsiniz.
 7. Güneşin doğuşu ve batışı
  Gün doğumu ve batımı fotoğrafçılığı için Büyükada’dan daha güzel bir yer olamaz. Denize vuran, ağaçların arasından süzülen gün ışıkları ile yakamoz fotoğrafları çektiğiniz en iyi fotoğraflar arasında yer alacak.
 8. İskelede martılar
  Büyükada İskelesi martısız olmaz. Martıların gökyüzünde yaptığı dans, Büyükada fotoğrafları için adeta bir klasiktir. Siz de böyle fotoğraflar çekmeyi deneyebilirsiniz.
 9. Tarihi yapıları (Aya Yorgi Kilisesi– Rum yetimhanesi – Tarihi mezarlıklar – Otantik Butik otelleri vs.)
  Eski sürgün yeri olan Büyükada’da devlet adamlarına ait köşkleri, kiliseleri, Rum yetimhanesini ve camileri fotoğraflayabilirsiniz. Fotoğraf turunuzu tamamladığınızda hem tarihi hem doğal güzellikleri ölümsüzleştirmiş olacaksınız. Büyükada otelleri olan restorasyonlu yapıların içlerini de işletme sahiplerinden izin alarak çekebilirsiniz.
 10. Ormanları arasından deniz manzaraları
  Büyükada fotoğraf çekimi için ormanlık alanlardan da yararlanabilirsiniz. Yeşil ve mavi tonlarının birleştiği Büyükada ormanları doğa fotoğrafçıları için tam bir cennet olacak.

 

Büyükada’da Fotoğrafçılık Ne Zaman Yapılmalı?

Büyükada’da fotoğrafçılık için en uygun zaman bizce Sonbahar. Sarı renklerin her tonunu bulabileceğiniz ada ormanları peri masallarındaki kadar güzel olur. Yaz kış başka renklere bürünen adayı her mevsim ziyaret ederek rengarenk bir ada kataloğu yapabilir dilerseniz yarışmalara katılabilirsiniz.

Ayrıca düğün fotoğraflarınızı bu eşsiz adada daha güzel hale getirebilirsiniz. Yeni evli çiftlerin gözdesi sahiller, ormanlık alanlar, romantik faytonlar ve köşkler en iyi mekanları oluşturuyor.

Kimler Fotoğraf Çeker?

Büyükada fotoğraf çekimi ile ilgilenenler genellikle:

 • Reklam afiş çekimleri gibi işler için profesyonel fotoğrafçılar
 • Tatilciler
 • Gezgin üniversite öğrencileri
 • Düğün fotoğrafçıları
 • Manzara koleksiyonerleri
 • Yarışmalar için mükemmel manzaralar arayan tüm amatörlerdir. Fotoğraf çekmeye hiç başlamamış olanlar bile adanın muhteşem coğrafyası sayesinde telefonları ile bol bol fotoğraf çekmektedirler.

 

Fotoğraf Sevenlerin Büyükada’da Buluşması

Adadaki tarihi köşkleri seyretmeye doyamayacak her açıdan fotoğraflarını çekmek isteyeceksiniz. Kiliseler, oteller ve camileriyle 1984 yılında sit alanı kabul edilen ve koruma altına alınan Büyükada’da fotoğaf çekmek tam bir alışkanlık olacak. Fotoğraf gezileri ile adaya sürekli gelmek isteyeceksiniz. Dilerseniz Büyükada otel fırsatları ile fotoğraf turunuzu uzatabilirsiniz.

BU YAZIYI DEĞERLENDİR!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]
BU YAZIYA EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid