Büyükada’da Yapılacak 10 Şey! Bunları Yapmadan Dönmeyin!

 

Büyükada’da Neler Yapılır? Geziler Yemekler Eğlenceler!

İstanbul’dan dilediğiniz an kaçabileceğiniz, hafta sonunuzu ya da bir gününüzü geçirebileceğiniz birçok yer var. Ancak bunlardan en iyi, hem yakın hem de uzak bir seçenek: Büyükada.

Heybeliada, Kınalıada, Burgazada, yani tüm Prens adaları birbirinden güzel ancak Prens adalarının incisi Büyükada hepsinden daha güzel. İstanbul’dan şehir hatları, özel motorlar ve deniz taksileri ile kolayca ulaşabileceğiniz Büyükada, muhteşem doğası ve tarihi ile sizleri bekliyor. Büyükada’da yapılacak şeyler, gezilecek yerler, dinlenilecek mekanlar bitmiyor… Büyükada otelleri olarak Büyükada’yı ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Kartpostal görünümünde sokakları, sürgün evleri olmuş köşkleri, sahil restoranları, bisikletli insanları ve martıları ile bir gelenin bir daha geldiği Büyükada’ya yolunuz düşerse gezinizden keyif almanız için yapmanız, görmeniz ve yemeniz gerekenler için bir liste yapın. Liste yapmaya üşeniyorsanız bizim listemizden yararlanın. Büyükada’da yapılacaklar:

1. Öncelikle güzel bir ada kahvaltısı edin.

Büyükada’da yapılacak ilk şey kahvaltı etmektir. Sahildeki çay bahçelerinde simidinizi ve poğaçanızı sıcacık bir çayla içebilir, kendinizi Büyükada turuna hazırlayabilirsiniz. Kahvaltınızı dilerseniz adanın en ünlü kahvaltıcıları olan Ada Kahvaltı ya da Büyükada Pastanesi’nde yapabilirsiniz. Pastaneden alacağınız ve daha önce tatmadığınız ada lezzetlerini giderken tekrar almayı unutmayın. Büyükada’da neler yapılır diye düşünmenize gerek bile kalmayacak…

2. Bisiklet kiralayın.

Büyükada’da ne yapılır? Tabi ki; bisiklet turu! Büyükada’ya her gelen misafirin yaptığı gibi siz de bisiklet kiralayın. İlk defa adalarda bisiklet sürecekseniz kask takmayı unutmayın zira Büyükada yokuşlu bir yapıya sahip olduğu için yollarda yaralanmanız kaçınılmaz olabilir. Bisiklet kiralama fiyatları 20 – 30 TL arasında değişiyor ve her köşe başında bir bisikletçi bulunuyor. Birkaç bisikletçiden fiyat aldıktan sonra size uygun olanı seçebilirsiniz. Ada sokaklarında bisiklet sürmek gibi bir keyfi başka yerde bulamazsınız.

3. Adalar Müzesi’ne kesinlikle gidin.

Bisikletinizi kiraladıysanız Adalar Müzesi’ne doğru yol almaya başlayın. Adalar Müzesi’nde yüzlerce obje, 20 bin belge, 6 bin fotoğraf, film ve sözlü tarih kayıtları yer alıyor. 10 Eylül 2010 tarihinde açılan Adalar Müzesi, Büyükada’da yapılacaklar listenizin başında olacak yerlerden.

4. Bir klasik; Aya Yorgi Tepesi’ne çıkın ve Aya Yorgi Kilisesi’ni görün.

Bisikletle o kadar uzun yolu kat edemem diyorsanız faytonlara binerek Aya Yorgi’ye çıkabilirsiniz. Büyükada’nın karakteristik yapılarından ve tarihi eserlerinden biri olan Aya Yorgi Kilisesi’ni mutlaka görmeniz gerekiyor. Aya Yorgi’de 23 Nisan – 24 Eylül tarihleri arasında dua ediliyor. İnançlarına göre eğer dileğiniz kabul olursa zeytinyağı alarak kiliseye bağışlamanız gerekiyormuş. Büyükada’da gezi yapacaksanız Aya Yorgi’ye yürüyerek çıkmanın “yarı hac” olduğunu bilmelisiniz.

5. Vaktiniz varsa Adakule’ye de gidin.

Aya Yorgi’ye rakip gösterilen Adakule gezisi de Büyükada’da yapılacaklar listemizde. 202 metre yüksekliği olan Hızır İlyas Tepesi’ndeki Adakule’yi görmeye giden çok yoktur ancak Büyükada’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında olduğunu söylememiz gerekir. Lunapark Gazinosu’na kadar faytonla çıktıktan sonra Adakule’ye ulaşmak için 700 metre yürümek gerekiyor. Bu yürüyüşün sonunda ise sizleri enfes bir manzara bekliyor. Kuleden adanın tamamını görebilirsiniz.

6. Rum Yetimhanesi’ni unutmayalım.

Evet Büyükada’da yapılacak şeyler sizleri biraz yoracak ancak muhteşem bir tarihi ve doğal güzellik içinde yer alacağınız için yorulduğunuza değdiğini göreceksiniz. Dünyanın en büyük ahşap yapıları arasında olan Rum Yetimhanesi de Büyükada’da uğramanız gereken yerlerden biri. 1964 yılından beri kullanılmayan yetimhane tüm ihtişamı ile sizleri karşılayacaktır.

 

7. Elbette köşkleri gezin.

Büyükada’nın aydın ve siyasilerin sürgün yeri olduğunu ve bu kişilerin görkemli köşkler yaptırdıklarını bilmeyen kalmadı değil mi? Büyükada güzelliğini biraz da bu sahip olduğu köşklere borçlu aslında. Büyükada’da neler yapılır diye düşünmeden Reşat Nuri Köşkü’nden İzzet Paşa Köşkleri’ne kadar uzanan köşk zincirini takip edebilirsiniz. Yol üzerinde tarihi camilere ve mezarlıklara da denk geleceksiniz.

8. Ya piknik yapın ya da yüzün.

Büyükada’da neler yapılır listemizin belki de en eğlenceli maddesi bu. Büyükada plajları ve piknik alanları sayesinde yorulan ziyaretçilerinin deniz manzarasına karşı dinlenmesini sağlıyor. Büyükada gezinizin son duraklarından biri olarak dilerseniz Naki Bey, Aya Nikola ve Prenses Koyu plajlarından birini seçerek İstanbul’un en temiz sularında yüzebilirsiniz. Büyükada piknik alanı olan Dilburnu merkeze uzak mevkide yer aldığı için bir sonraki Büyükada ziyaretinizde buraya gelmenizi öneririz. Mangalınızı ve yiyeceklerinizi yanınızda getirerek keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

9. Prinkipo Dondurmacısı’na mutlaka uğrayın.

Büyükada’nın en meşhur lezzetlerinden biri dondurma tabi ki. Kocaman külahlarda istediğiniz kadar dondurma yiyebilirsiniz. Hatta önerimiz dondurmanızı alarak Büyükada sokaklarına nostaljik bir yürüyüşe çıkmanızdır. Büyükada’da yapılacak şeyler yanında tadılacak lezzetler de var…

 

10. Adaya gelmişken balık yemeden dönmeyin.

Büyükada sahil restoranlarıyla da ünlü. Büyükada’da yapılacaklar listenize bir de balık yemeyi ekleyin. Balık ve meze çeşitlerinin en güzellerini burada tadabilirsiniz. Büyükada yemekleri arasından lakerda, kabak kızartma, çiroz, balık çorbası, asma yaprağında sardalya karşınıza çıkacak lezzetlerden birkaçı. Konaklamayı düşünüyorsanız balık ve mezenin yanına bir de rakı ekleyerek keyfinize keyif katabilirsiniz.

Büyükada’da yapılacaklar listemizin en önemli 10 maddesi bunlar. Siz de Büyükada’yı keşfederken kendinize özel bir liste hazırlayabilir ve bizlerle paylaşabilirsiniz. Büyükada’da yapılacak şeyler listenizi bir günde bitiremediyseniz Büyükada otel fırsatlarından yararlanarak adada konaklayın. Şimdiden keyifli turlar…

BU YAZIYI DEĞERLENDİR!
[Toplam: 99 Ortalama: 2.7]
BU YAZIYA EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid